Strony

środa, 17 lipca 2013

Przygodę zaczynamy na wyspach greckich, oto Kreta...
Kreta to zdecydowanie jedna z najpiękniejszych greckich wizytówek. Przyjazny klimat, sympatyczni ludzie i czysta przyroda...
Kiedy jechać? Lato trwa tutaj najdłużej w całej Grecji - opalać się można od maja do października. Tutejszy klimat Was nie zawiedzie, jest pięknie o każdej porze roku ;-) Latem temperatura dochodzi do 38°C, a średnia w lipcu i sierpniu waha się od 27 do 29°C. Opady deszczu zaczynają się dopiero pod koniec października i trwają do marca, zimy są bardzo łagodne.Skaliste wybrzeża, pełne malowniczych zatoczek i półwyspów, przeplatają się z piaszczystymi i żwirowymi plażami. Natomiast w górach kryją się wioski, w których czas daaawno stanął w miejscu. Można tam spotkać staruszka na osiołku i mieszkańców wyspy prowadzących tradycyjne, spokojne, greckie życie. Tutaj na prawdę nikomu się nie spieszy... 
Kretę najlepiej zwiedzać samochodem, szczególnie niewielkim autem lub terenówką. W każdej turystycznej miejscowości znajduje się przynajmniej kilka lokalnych wypożyczalni. Koszty wynajęcia i eksploatacji samochodu to ok. 35-40 euro/dzień + paliwo, cena benzyny – ok. 1,8 euro/l. Na pewno warto uważać na radary i policję, która często mierzy prędkość na głównej drodze łączącej duże miasta na wyspie. Więc noga z gazu-mandat w Euro może zaboleć... Mieszkańcy Grecji nie cieszą się opinią najlepszych kierowców, ich typowym zachowaniem jest używanie klaksonów bez powodu.
Widok z wyspy Spinalonga

Warto się też wybrać na pobliskie, malutkie wyspy np. Gramvoussa czy Spinalonga. Gramvousa to nazwa półwyspu, a także wyspy, na której znajduje się wenecka twierdza. Nieopodal znajduje się Laguna Balos z krystalicznie czystą wodą i charakterystycznym różowym piaskiem. 
SantoriniNiezwykle popularna jet również jednodniowa wyprawa na romantyczną Santorini, która skradła serce niejednej już osobie i gdzie można podziwiać charakterystyczne niebieskie kopuły kościołów i bielone ściany budynków na tle czerni wulkanicznego piasku plaż i skał. Znawcy wyspy podkreślają, że aby dobrze poznać Santorini trzeba na niej spędzić co najmniej 3 dni.  Położona jest w Archipelagu Cyklad a ukształtowała się w skutek wybuchu wulkanu z przed tysięcy lat. Aby zobaczyć krajobraz znany chyba wszystkim z greckich pocztówek najlepiej udać się do miasteczka Ola, które słynie z biało-niebieskich domków i kościołów. Gdzie nie spojrzeć rozciąga się bajeczny widok, który na żywo robi piorunujące wrażenie. Wizyta na czarnej plaży jest jak terapia pięknem i niezwykłością...1 komentarz:

  1. Dziękujemy za odwiedzenie naszego portalu i cieszymy się, że pomógł w napisaniu artykułu ;)
    http://www.przewodniki-online.pl/grecja/kreta/turystyka.html

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania :-)