Strony

piątek, 20 września 2013

Sardana i symbole KataloniiWybierając Costa Brava na cel swojej podróży, należy pamiętać, że Katalonia to autonomiczny rejon Hiszpanii, nieustannie prowadzący dążenia niepodległościowe. Już pierwszego dnia po przyjeździe można zauważyć jak bardzo mieszkańcy tego regionu są dumni z bycia Katalończykami. Czerwono-żółte flagi wiszące na wielu balkonach czy choćby nazwy dań w menu podawane w dwóch jeżykach, hiszpańskim i katalońskim to standard.

Flaga KataloniiJednak w  przeciwieństwie do Kraju Basków, Katalończycy nie przejawiają tak wielkiej agresji w swoich dążeniach. Nie występują tu krwawe zamachy, zabójstwa i inne akty wandalizmu i przemocy. Katalończycy po prostu dbają o swój wizerunek i dziedzictwo kulturowe. Dobrze wiedza o tym, że złem i nienawiścią  niczego dla siebie nie wygrają.


Pomnik przedstawiający parę tańczącą Sardanę w Lloret de Mar


Sardana to taniec symbolizujący jedność i solidarność  mieszkańców Katalonii. Tańczona jest w sposób wzniosły i poważny, zazwyczaj w soboty, zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Trzymając się za ręce, tancerze wykonują szereg krótkich i długich kroków, jednocześnie formując kręgi, które powiększają się w miarę napływu chętnych. Muzyka jest łagodna i mało dynamiczna.  Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania :-)