Strony

czwartek, 17 października 2013

La Rambla
Spacerując labiryntem wąskich uliczek, podziwiając tętniące życiem, dynamiczne miasto docieramy do najsłynniejszej ulicy w Barcelonie - La Rambla lub jak kto woli Las Ramblas w języku hiszpańskim czy  Les Rambles po katalońsku - każdy zapytany o drogę przechodzień wypowie tę nazwę inaczej. Ten ruchliwy, oblegany zarówno przez turystów jak i mieszkańców deptak rozciąga się od Placu Katalońskiego aż do pomnika Krzysztofa Kolumba znajdującego w samym barcelońskim Port Vell. Na samym początku promenady znajduje się piękna fontanna, legenda głosi, że ktokolwiek napije się z niej wody, nigdy już nie opuści Barcelony. Oficjalnie, ten ponad kilometrowy odcinek składa się z kilku krótszych ulic Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins oraz Rambla de Santa Monica. 
Oprócz tłumu zwiedzających, można tu spotkać wielu interesujących artystów, począwszy od tancerek flamenco, aktorów, śpiewaków, miedzianego mima aż po ‘piłkarzy' FC Barcelony czy ślącą całusy Marilyn Monroe w charakterystycznie rozwianej, białej sukience. Pomysły zdają się nie mieć granic.  
Wzdłuż La Rambli można przycupnąć w cieniu drzew, skosztować lokalnych dań, napić się dobrego wina lub przekąsić tapas w licznych restauracyjnych ogródkach. Trzeba jednak pamiętać, że ceny należą do najwyższych w całej Barcelonie i za taką przyjemność kelner może nieźle podsumować. La Rambla pełna jest kwiaciarni i  straganów oferujących przeróżne bibeloty, mniej lub bardziej (częściej to drugie) tandetne pamiątki a nawet zwierzęta. W środkowej części deptaka znajduje się sławny, tonący w soczystych kolorach owoców i warzyw targ Mercat de La Boqueria, który jest tak niezwykłym, zapadającym w pamięć miejscem, że zasłużył na osobny post.
 

Do La Rambla najlepiej dojechać metrem:
1.stacja Catalunya (Plac Kataloński) .linia L3, L6, L7
2.stacja Liceu (środek deptaka) linia L3
3.stacja Drassanes ( przy porcie i pomniku Kolumba) linia L3
2 komentarze:

  1. W Barcelonie podobno wszystkie drogi prowadzą do La Rambla :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mieszkałem przy samej ulicy, niezła atmosfera. Generalnie to bardzo fajny blog.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania :-)