Strony

środa, 30 kwietnia 2014

Pomysł na majówkę | Polska na weekend

Gdzie wyjechać na tegoroczną majówkę? Jeśli na dzień przed pierwszym maja ciągle zadajecie sobie to pytanie to znaczy, że jeszcze nie macie sprecyzowanych planów i możecie skorzystać z jednej z moich sprawdzonych propozycji, lub tak jak ja pomarzyć o tych miejscach, których odwiedzenie z roku na rok przekładam i przekładam...  W tym roku kalendarz nie był zbyt łaskawy, jeśli chodzi o planowanie dalszych wojaży i zaserwował większości z nas tylko 4 dni urlopu. Cztery dni... hmmm to brzmi jak klasyczny city break! Można by skorzystać z jakichś tanich lotów i skoczyć na długi weekend np. do Budapesztu, Sztokholmu czy Londynu. Ale cóż zrobić, gdy takie okołoświąteczne terminy nie obfitują w promocje biletów lotniczych? Jeśli nie upolowaliście wcześniej żadnych ofert to polecam skorzystać z idealnej okazji do odkrywania pięknych zakamarków naszego kraju. Jeśli mieszkacie blisko poniższych miejsc, to myślę, że nawet spontaniczny wyjazd, z dnia na dzień, powinien się udać. Oto kilka pewniaków z mojej majówkowej listy:


 
 
 
Tajemniczy Dolny Śląsk
 
Miałam przyjemność odwiedzić w zeszłym roku tę malowniczą część Polski. Mieszkałam w malutkiej miejscowości, położonej za górami, za lasami, niemal na końcu świata, o tajemniczej nazwie Ponikwa - ok 6 km od Bystrzycy Kłodzkiej. Muszę przyznać, że jest to całkiem dobra lokalizacja, ale raczej dla osób zmotoryzowanych. Prędzej spotkacie tu sarny i kaczki przy drodze niż sklepy i bary.  Jeśli chcecie się wyciszyć i oderwać od zgiełku wielkiego miasta to z czystym sumieniem mogę polecić gospodarstwo agroturystyczne "Leszczynowy Dworek".
 
Góry, bystrzyca kłodzka, polska, weekend
 
majówka, weekend
 
 
 
Przytulny salon z kominkiem, duża kuchnia i jadalnia, piękny teren z altanka i grillem to tylko niektóre z zalet tego miejsca. Na życzenie gości, właściciel obiektu odławia pstrągi z prywatnego stawu położonego zaraz przy gospodarstwie.  
 
 
 
W pobliżu Ponikwy znajdują się znane szlaki turystyczne, więc można spędzić aktywnie czas, np. zdobywając najwyższy szczyt Ziemi Kłodzkiej (1425m.n.p.m) - Śnieżnik, lub spacerując pośród setek tworów skalnych, zwanych trafnie  Błędnymi Skałami, gdzie znajduje się niepowtarzalny  labirynt obejmujący grzbiet Skalniaka (915 m n.p.m.), wyrzeźbiony w piaskowcach przez wodę i wiatr. Piękne widoki i trening gwarantowane.
 
Zdobywając Śnieżnik
 
Błędne Skały
 
 
Warto także odwiedzić samo Kłodzko - historyczną stolicę Ziemi Kłodzkiej, gdzie polecam zrobić sobie kształcącą wycieczkę z  przewodnikiem po Twierdzy. Co odważniejszych namawiam także do spaceru po owianych tajemnicą labiryntach, stanowiących  Podziemną Trasę Turystyczną.
 
Twierdza Kłodzko
 
Twierdza Kłodzko
 
Twierdza Kłodzko
 
Twierdza Kłodzko
 
Twierdza Kłodzko
 
Twierdza Kłodzko- Labirynty
 
Pozostając w temacie:  Twierdza w Srebrnej Górze.
 
Twierdza w Srebrnej Górze,  Źródło: Internet
 
 
Twierdza w Srebrnej Górze
 
 
Jeśli lubicie spacerować pod ziemia, co jest całkiem dobrym rozwiązaniem w przypadku niepogody, to Dolny Śląsk obfituje w wiele  tego typu atrakcji. Przede wszystkim należałoby zwiedzić  przepiękną Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.
 
Jaskinia Niedźwiedzia
 
Jaskinia Niedźwiedzia
 
Jaskinia Niedźwiedzia
 
 
Ale polecam także wyprawę do najstarszej kopalni złota w Polsce "Złoty Stok" oraz do Podziemnego Miasta w Głuszycy - Kompleksu Osówka . 
 
Kopalnia "Złoty Stok", Źródło: Internet
 
 
Kopalnia "Złoty Stok"

Osówka, Źródło: Internet


Kopalnia "Złoty Stok"
 
 

 
 
PIENINY
 
Pozostając  w cudownym,  górskim klimacie zachęcam do zorganizowania weekendu w Pieninach. Według mnie jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Cztery dni pozwolą na zdobycie szczytu Trzech Koron (982 m n.p.m.), oraz na jedną z największych atrakcji tego rejonu - spływ Dunajcem.  Tamtejszym łańcuchom górskim,  podzielonym przełomami Dunajca,  uroku zdecydowanie dodaje,  bliskie sąsiedztwo Tatr.  W okolicy, na uwagę zasługuje XIV wieczny Zamek w Czorsztynie, ale sąsiednie miejscowości, takie jak Krościenko, Szczawnica czy Niedzica, także oferują szereg atrakcji turystycznych. Sporo przydatnych informacji o Pieninach znajdziecie TUTAJ bądź TUTAJ .
 
 
 
Zdobywając Trzy Korony
 
 
 

Zamek w Czorsztynie, Źródło: Internet
 
 
KARKONOSZE
 
 
A może by tak zdobyć Śnieżkę (1602 n.p.m.)?! Ostatnią, moja górską propozycją są właśnie Karkonosze. Należy jednak pamiętać, że w ciągu długich weekendów na szlaku możecie spodziewać się dwóch rzeczy, prawdziwych tłumów i prawdziwego śniegu.   Łatwa i nieuciążliwa, ale dłuuuga  niebieska trasa, prowadzi na najwyższy szczyt Karkonoszy, przez uważany za najstarszy, drewniany kościół w Polsce - Świątynia Wang w Karpaczu.
 
 
 
 
 
 
 
Zdobywajac Śnieżkę
 
Zdobywajac Śnieżkę
 
zdobywając Śnieżkę
 
Śnieżka
 
Widoki ze Śnieżki
 
Majowy śnieg
 
Majowy śnieg
Wartym odwiedzenia miejscem jest również Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, można tam zobaczyć, zebrane w jednym miejscu pałace, kościoły, starówki dolnośląskich miast, odwzorowane dokładnie w skali l:25.
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeśli będziecie już w okolicach Karpacza to warto wyskoczyć, choć na dzień, do jednej z najpiękniejszych stolic europejskich - Pragi. Relację znajdziecie TUTAJ.
 
 
 
WYBIERZ SOBIE MIASTO
 
Dobrym pomysłem może być także zwiedzanie jednego z większych polskich miast. Krasnale czekają na Was we Wrocławiu:
 
 
 
 
 

 
Neptun w Gdańsku:
 
:

 
A postaci z bajek w Łodzi:
 
 
 
 
A gdzie bym chciała pojechać? Hmmm...jest tego trochę...   Jednak w tym roku postanowiłam przez te 4 dni, nacieszyć się swoim miastem i jego okolicami. Pozycje z listy poniżej mam nadzieję odwiedzić przy okazji kolejnych majówek.
 
 
 Łeba i Słowiński Park Narodowy/ruchome wydmy
 

Źródło: Internet

 
Bieszczady / Jezioro Solińskie
 
Źródło: Internet
 
 Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
 
Źródło: Internet
 
A jakie są Wasze plany i pomysły na uatrakcyjnienie długiego weekendu w Polsce?
 

12 komentarzy:

 1. W większości przez Ciebie zaprezentowanych miejsc miałam okazję być, także z czystym sumieniem mogę je polecić. A sama spędzę majówkę blisko domu. Matura w przyszłym tygodniu, więc nawet nie planowałam dalszych wyjazdów. Poza tym, w okolicy też może być fajnie :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wow, trzymam kciuki za same piąteczki ma maturze :-)

   Usuń
 2. Ech, ale mi narobiłaś smaku na Pieniny i szlak Orlich Gniazd. Jakoś nie mogę tam dotrzeć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w Pieninach się zakochałam! Widoki są bajeczne :-) Zdecyduj się na nie koniecznie!

   Usuń
 3. Takie "krótkie" długie weekendy są doskonałą okazją, żeby odwiedzić miejsca bliskie, a ciągle nieznane. Góry pewnie będą tłoczne, ale może pobliskie jezioro? Dobrą opcją jest też pozostanie w mieście i leniwe spacery :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niestety, tak to jest z długimi weekendami, że można na szlakach spotkać tlumy... ale tez nie zawsze tak jest. Osobiście bardzo dobrze wspominam wypady majówkowe :-)

   Usuń
 4. Ja planów wyjazdowych nie mam i dobrze mi z tym. Mam zamiar dużo jeździć na rowerze, czytać i mało myśleć :). Z Twojej listy wybrałabym Pieniny, Łebę oraz Szlak Orlich Gniazd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja w pierwszej kolejności liczę na Łebę, ale to raczej poza sezonem....

   Usuń
 5. Dolny Śląsk bardzo lubię w poprzednim roku zwiedziłam własnie w maju i oczarował mnie ten niemały zakątek PL. A w maju przepięknie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tam co zwiedzać! Można się oczarować!

   Usuń
 6. Mi niestety udało się wybrać tylko n Ślężę;p

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj obudziłaś moje wspomnienia. Byłam w prawie wszystkich tych miejscach. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie zrobiła na mnie wielkie wrażenie i na mojej córci - a miała wtedy 5 albo 6 lat... Stare dzieje... Pozdrowionka.

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania :-)